A magyarok szerencséje…
Bea 2006.04.14. 14:40
Mi foglalkoztatja az embereket manapság? Amióta létezik a média, azóta több minden körül forog a világ. Vannak olyan dolgok, melyek csak felkapottak, de persze még mindig hallunk, látunk, vagy olvasunk olyan eseményekről, amelyek nélkülözhetetlenek. Magyarországon tavasszal a Duna és a Tisza által okozott árvíz kap nagy figyelmet. Az árvíz hazánkban évről évre a legsúlyosabb katasztrófák közé sorolható. A megduzzadt folyónak a medréből kilépő és száraz területeket elárasztó víz sok esetben az emberek megélhetését jelentő értékekben tesz kárt. A figyelem középpontjába mindez két tényező által kerül. Az egyik a tudomány, a másik az élet.
A tudomány szerint a folyók áradása is a globális felmelegedéshez vezethető vissza. Hogy jön ez az áradáshoz? Télen a hegyekben lehullott hó mennyisége tavasszal mutatkozik meg. A globális felmelegedés következtében a hőmérséklet a tavalyi évhez képest 1 Celsius fokkal emelkedett. Sokaknak mit sem számít 1 Celsius fok, de a természetnek sokat jelent. A hőmérséklet 1 Celsius fokos növekedése több mennyiségű hó elolvadásához vezet. A hatalmas tömegű hó olvadása mellett az árvíz másik okozati tényezője a rengeteg csapadék, amely tavasszal lehull.
Csak sejteni lehet mi lesz évek múltán. Feltételezik például, ha tovább emelkedik a hőmérséklet, akkor a gátakkal jól védett nagyobb városokat is elérheti a víz. Mi tagadás, reálisak az elgondolások, hiszen a történelemben nem először fordulna elő az, ha valamelyik központi várost öntené el a víz.
A média nem csak a tudományos témákat feszegeti. Fontosnak tartja az emberekkel való kapcsolatot. Ennek köszönhetően igyekszik minél több információval ismertetni a nagyközönséget áradáskor az árvízkárosult emberek által megélt eseményekről és magukról a személyekről is. Ezek a lakosok ezeket a történéseket katasztrófaként élik meg, s itt jelenik meg a másik fő témája az árvíznek, az élet.
Főként mezőgazdasági falvakat, közösségeket áraszt el a víz, emiatt a mezőgazdasággal foglalkozó embereknek az életét keseríti meg az óriási tömegű víz. Milyen módon? A földekre eljutó víz tavasszal elvetett magokat kimossa, míg az őszi vetés magja kirohad a nedves földben. Előfordulhat azonban az is, ha a gépekkel nem tudnak a szántóföldekre menni és ennek következtében, későn tudják elvetni a magokat. Ezen okokból a föld elveszíti termő képességét. A termés 50-60 százaléka el fog vészni és ez se a termelőnek sem az ország gazdaságának nem fog kedvezni.
A termőföldek mellett a falvak és a közösségek lakosainak lakhelyeit számos vagyonával romba dönti. A társadalom nagyobbik százaléka törekszik új otthon kialakítására, hogy minél hamarabb boldogságban és békességben folytassa az életét, de lelkükben örökké őrizni fogják az árvízzel való küzdelmeiket, mely oly sok gyötrelmet hozott nekik.
Szerencsésnek érezheti magát a magyar ember, hisz a Kárpát-medence az egyik legbiztonságosabb hely a Földön, azonban egy dologgal meg kell küzdeni, az árvízzel.
|