|
Ki nyeri a brüsszeli utazást?
Timi 2007.04.07. 00:46
NFT, ÚMFT, ESZA, ROP és még sorolhatnék kismillió hasonló rövidítést. Nem
csodálkozom, ha ezek a mozaikszavak elsőre nem mondanak sokat. Elárulom, hogy mind-mind az Európai Unióval kapcsolatos kifejezések. A Nemzeti Fejlesztési
Ügynökség januárban meghirdetett egy országos diákújságíró-pályázatot, melyen egy négynapos képzést lehetett nyerni. A program minden költségét az EU
finanszírozta.
|
Manapság divat lett a médiában dolgozni, ám a fiatalok számára korántsem biztosítottak a megfelelő képzési lehetőségek. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél (NFÜ) is ez volt az elsődleges szempont, mikor kitalálták az európai uniós diákújságíró-képzéssorozat megszervezését. A nagy érdeklődésre való tekintettel a meghirdetett hatvan diák helyett hatvankilenc tehetséges nebuló vívta ki a továbblépési jogot. A szervezők célja az volt, hogy a diákok bepillantást nyerjenek az EU-s újságírás rejtelmeibe, valamint a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében megvalósuló hazai projektekről is tájékozódjanak.
A sorozat március elején kezdődött el a pécsi kurzussal, ezt követte Székesfehérvár és Miskolc, végül április elsején a szegedi képzés tagjai zárták az NFÜ pályázatának első szériáját. Megyénkből - azon belül is Egerből - négy tanuló vehetett részt az ingyenes képzésen. Hajas Patrícia, Liktor Ida és Paál András a Pásztorvölgyi Általános Iskola és Gimnázium diákjaként volt Miskolcon és Székesfehérvárott. A szegedi záráson jómagam képviseltem a hevesieket. A négy nap alatt főleg uniós előadásokat hallgattunk, valamint az újságírás fortélyait próbáltuk meg elsajátítani a többiekkel együtt. Ebben több EU-szakértő, valamint újságíró segített. Ott volt Kocsi Margit a Világgazdaságtól, Azurák Csaba és Alföldi Zoltán, mint televíziós szerkesztők. Az eseménysorozatot minden helyszínen cikkíró-verseny zárta, melyet egy-egy terepgyakorlat után kellett megalkotni. Most, az utolsó képzés zárása után összeül egy szakmai zsűri, hogy kiértékeljék az írásokat.
Az első három helyezett jutalma egy brüsszeli tanulmányút lesz, ahol többek között az Európai Parlament épületét is meglátogathatják a szerencsések. Holnap döntenek a nevekről, addig is kíváncsian várjuk, hogy lesz-e hevesi nyertes.
Arra számítottam, amit kaptam A képzésen rengeteg új dolgot hallottam az EU-ról, ezen belül a Nemzeti Fejlesztési Terv projektjeiről. Az előadások túlnyomó többsége az Európai Unió működését tette átláthatóbbá. Aki még nem rendelkezett megfelelő tapasztalattal, annak nagyon hasznos volt Kecskés István (Diákújságírók Egyesülete) előadása, aki az újságírás alapműfajairól beszélt a diákoknak. Az elmélet mellett terepgyakorlaton is részt vettünk. Az én csoportom a szegedi Móra Ferenc Múzeumot látogatta meg, ahol az intézmény látogatóbarát fejlesztéséről beszéltek nekünk. Ezután három és fél óránk volt egy 2500 karakteres cikk megírására, amit egy szakmai zsűri bírál majd el. Visszatekintve a képzés jól sikerült, nagyjából erre számítottam, mikor jelentkeztem. Ha titeket is érdekel a média, akkor feltétlenül keressétek a lehetőségeket és pályázzatok, mert megéri.
| |